A Digital Activist, Writer and Consultant.
«Автомобіліст – це особливе покликання. Ним не стають, а народжуються. Це повинно бути у душі. Якщо ти не народився ним, ти ніколи не будеш любити техніку. Тож, автомобілістом потрібно народитися, так як любов до автомобіля неможливо привити, вона повинна йти від серця».
Так вважає наш сьогоднішній герой інтерв’ю, доцент кафедри автомобільної техніки факультету логістики Національної академії Національної гвардії України, кандидат технічних наук полковник Олексій Літвінов. Цей матеріал створений до Дня автомобіліста і дорожника та присвячується усім, хто як і наш герой усією душею горить своєю справою та присвятив їй усе своє життя.
ВІД КОМАНДИРА ВЗВОДУ ДО КАНДИДАТА ТЕХНІЧНИХ НАУК
Кар’єра розпочалася зі вступу до Інституту Національної гвардії у 1997 році за напрямком підготовки «Автомобілі та автомобільне господарство». Після закінчення Інституту був розподілений на посаду командира автомобільного взводу військової частини 3011 у місто Кривий Ріг. Там почав свій шлях справжнього автомобіліста. Пройшов посади командира автомобільних взводів та заступника командира роти з техніки автомобільної роти. Згодом – командир роти бойового та матеріально-технічного забезпечення. У наявності була техніка бойової групи, тому до неї приділялося дуже багато уваги. Це були і бронетранспортери, інженерна та хімічна техніка, техніка зв’язку. Потім був призначений на посаду заступника командира батальйону з озброєння та техніки у місті Енергодар. Після цього – заступник командира частини з озброєння – начальник технічної частини у місті Полтава.
Після п’яти років служби на посаді заступника командира частини з озброєння – начальник технічної частини військової частини 3052 у місті Полтава, мої здобутки побачили начальники служб та відділів з Головного управління НГУ та запропоновували посаду у ГУ. Я погодився та у 2015 році став на посаду старшого офіцера служби озброєння у ГУ. Не довго там проходив службу, так як цього ж року успішно склав вступні екзамени до ад’юнктури Академії Нацгвардії та був прийнятий на навчання. Навчався протягом трьох років та у вересні 2019 року успішно захистив дисертацію, після чого був призначений на посаду старшого викладача, а згодом і доцента на кафедру бойового та логістичного забезпечення оперативного факультету. Після півтори року служби за сімейними обставинами був переведений до міста Полтава. Проходив службу на посаді заступника командира частини з озброєння – начальника технічної частини до початку повномасштабного вторгнення.
У 2022 році багато завдань було покладено на нашу військову частину. Ми були розгорнуті по мобілізації. Велику війну я зустрів у Полтаві. Перебував на посаді до травня 2023 року, але наказом командувача НГУ був знову переведений до Академії для передачі практичного досвіду слухачам та курсантам.
ЛЮБОВ ДО ТЕХНІКИ ВІД БАТЬКА
Цей шлях обрав завдяки батьку, так як він був справжнім «тєхнарьом» усе життя, а саме бортінженером гелікоптера. Усе життя він виконував обов’язки офіцера-фахівця на гелікоптері, а я був поруч, на аеродромі, бачив як батько сумлінно проводив технічне обслуговування та поточний ремонт довіреної йому техніки. Також у нас був «жигулік», який постійно підкидав нам «сюрпризів» та на якому я відпрацьовував свої перші практичні навички з обслуговування та ремонту. Так, поступово і зрозумів своє покликання, в мені розкрився справній автомобіліст, а згодом і сформувався майбутній офіцер-автомобіліст.
ПЕРШІ БОЇ 2014-ГО ТА 2022-ГО РОКІВ
Початок вторгнення рф в Україну я зустрів у 2014 році. Безпосередньо брав участь у підготовці та організації технічного забезпечення угрупувань під час охорони, а згодом і оборони Донецької та Харківської обласних державних адміністрацій. Одним із перших був направлений до міста Маріуполь, а у місті ще на той час залишались сепаратисти. Прибувши туди, як досвідчений офіцер та фахівець з ремонту, був призначений начальником бронетанкової служби сектору «М» під керівництвом тодішнього заступника командувача з громадської безпеки. На той час основним завданням було проведення заходів з прийому та підготовки бронетехніки для несення служби на блок-постах. Тоді було близько вісімнадцяти блок-постів, які стояли по периметру Маріуполя і тримали оборону для недопущення повторного вторгнення у місто сепаратистів. Після Маріуполя виконував завдання у містах Вугледар, Курахове, Мар’їнка. На той час я з побратимами організовував проведення обслуговування та ремонту автобронетанкової техніки, забезпечення запасними частинами та надавали допомогу підрозділам ЗСУ.
Повномасштабне вторгнення я зустрів також у місті Полтава. Одним зі складних завдань у перші дні - це було виконання мобілізаційного завдання на практиці. Після мобілізаційного розгортання підрозділи нашої частини виконували завдання на трьох напрямках: перекривали два напрямки на Донеччині, один напрямок – на Харківщині. Також ми брали участь разом із військовослужбовцями Академії в обороні Харкова та підступів до нього. Подальший досвід я набував під час підготовки та проведення заходів технічного забезпечення у таких містах як Бахмут, Соледар, Велика Новосілка та Уди.
СКЛАДНІ МОМЕНТИ, ЯКІ НЕМОЖЛИВО СТЕРТИ З ПАМ'ЯТІ
Складні моменти – це передислокація підрозділів. Одним з таких завдань було терміново здійснити передислокацію підрозділів з Харківського напрямку на Бахмутський, щоб підсилити там підрозділи НГУ та ЗСУ. І цей наказ ми виконали своєчасно за рахунок злагодженої роботи усього технічного колективу частин та керівників Центрального управління.
Найскладнішим моментом було проведення передислокації нашого підрозділу у місто Соледар. Важкі бої… Дуже важко переживати, коли ти на відстані, надаєш усю можливу допомогу, але…..
«ПІХОТА ВИГРАЄ БИТВИ, ЛОГІСТИКА ВИГРАЄ ВІЙНИ»
Можу процитувати одного зі своїх перших командирів, моїх наставників: «Будь-який спецпризначенець, який пробіжить 30 км, це вже не спецпризначенець, а коли він буде доставлений на автомобілі до місця виконання завдань та доставлено необхідні матеріальні засоби, він зможе якісно виконати своє завдання протягом доби, двох і більше. Зможе воювати сповна сил». Тому, автомобільна та броньована техніка зазвичай виконує важливе завдання для наших підрозділах, а це безпечне перевезення на бронетехніці особового складу, доставка матеріальних засобів, боєприпасів, доставка паливо-мастильних матеріалів, евакуація поранених. Без логістики нам ніякої війни не перемогти. На підтвердження висловів мого першого командира можу навести вислів генерала армії США Джона Першинга, який він промовив під час першої світової війни: «Піхота виграє битви, логістика виграє війни». Тому, без логістики та військової техніки – нікуди.
НЕМОЖЛИВО УЯВИТИ ВИКОНАННЯ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗАВДАННЯ БЕЗ БРОНЕАВТОМОБІЛІВ
Стосовно цього питання можу сказати наступні цікаві факти. Під час написання дисертаційної роботи, я брав участь, як у наданні консультацій, так і безпосередньому проведенні визначальних відомчих і державних випробуваннях сучасних бойових броньованих колісних машин. Так, у 2015 році на етапі їхнього проектування та виготовлення дослідних зразків різними підприємствами мав змогу відвідувати їх і консультувати стосовно компоновки, розміщення деяких вузлів, агрегатів та додаткового обладнання. Брав участь у формуванні перших сучасних вимог до бронеавтомобілів. Вирували такі твердження, що деякі автомобілі «сируваті», особливо це було у 2015-2017 роках. Але я завжди казав: «Ні один військовослужбовець не піде сідати у звичайний автомобіль для виконання бойових завдань, а всі сідають у «сирий» бронеавтомобіль». Наразі виготовлення сучасних бронеавтомобілів дуже розвиваються. Вони потрібні, життєво необхідні. Вже неможливо уявити виконання якогось бойового або спеціального завдання, наприклад штурму, передислокації або маневру без бронеавтомобілів.
РОЗРОБКА ПРОГРАМ ДЛЯ БРОНЬОВАНОЇ ТЕХНІКИ
Що стосується наукових досягнень, насамперед це розробка мною деяких програм і напрямків роботи з броньованою технікою. Вона мені близька по духу, як й автомобільна техніка. Тому, моє дисертаційне дослідження стосувалося розрахунку деяких показників броньованої техніки. Це те, на чому я наголошував постійно на підприємствах і давав консультації, як це повинно розроблятися.
ПРО НАГОРОДИ, ЯКІ МАЮТЬ ОСОБЛИВЕ ЗНАЧЕННЯ
Неодноразово був нагороджений, як правами територіального управління, ГУ НГУ та МВС. Постійно заохочувався очільниками міст та області, тих регіонів, де проходив службу.
Дуже пишаюсь відзнакою від Збройних Сил України, яку отримав за проведення державних випробувань бойової броньованої колісної техніки та консультацій підприємств під час їх виготовлення.
ЦІННІСТЬ БОЙОВОГО ДОСВІДУ У ПІДГОТОВЦІ МАЙБУТНІХ ОФІЦЕРІВ
Потрапивши черговий раз в Академію у 2023 році, курсанти, які мене знали з попередніх місць проходження служби, дуже зраділи. Спочатку я проходив службу на кафедрі вогневої підготовки та надавав знання нашим курсантам по будові, порядку застосування, зберігання та обслуговування зброї. Проте, у зв’язку з тим що маю багатий досвід і у автомобільній справі, мені запропонували викладати на кафедрі автомобільної техніки, на що я погодився не задумуючись. З вересня цього року передаю досвід тут. Викладаю діагностику та технічне обслуговування АБТТ, проте під час занять та викладення основного матеріалу передаю і бойовий досвід, який отримав під час виконання бойових завдань у Маріуполі, Кураховому, Мар’їнці, Бахмуті, Соледарі та іншим містах і населених пунктах. Мої слова завжди підкріплюються фотографіями, які я робив протягом своєї служби. Курсанти постійно запитують про бойовий досвід та бойовий шлях. Вони, як губка поглинають ті знання та досвід, який я передаю.
ЗДОБУТКИ У НАУКОВІЙ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПОДАЛЬШИЙ НАПРЯМОК ДІЯЛЬНОСТІ
Наразі я є кандидатом технічних наук. Наступним етапом наукової діяльності стане отримання вченого звання «доцент» та вже згодом – вступ до докторантури.
НА ЩО ПОТРІБНО ЗВЕРТАТИ УВАГУ КОЛИ МОЛОДІ ЛЕЙТЕНАНТИ ЙДУТЬ У ВІЙСЬКА?
Найболючіше питання для молодих лейтенантів, особливо для підрозділів логістичного забезпечення, це – прийняття посади та становлення, як офіцера-фахівця. Цьому питанню наша кафедра постійно приділяє велику увагу. Проводяться заняття, як за основною тематикою так і додаткові заняття у години самостійної підготовки, при цьому при першій можливості залучаються офіцери технічного напрямку з військ, від молодих фахівців до офіцерів Головного управління НГУ.
Відділ міжнародних зв’язків, інформації та комунікації НА НГУ