До дня ракетних військ та артилерії. Як навчають майбутніх богів війни
Сьогодні країна відзначає День ракетних військ та артилерії. З нагоди свята ми поспілкувалися з начальником кафедри ракетно-артилерійського озброєння факультету логістики полковником Геннадієм Радіоновим. Свій досвід він впроваджує в наукову та освітню діяльність, наголошуючи завжди на тому, що військова артилерія – це унікальна військова сфера, в якій працюють справжні професіонали.
Кафедра ракетно-артилерійського озброєння – одна з провідних у Національній академії Національної гвардії України. На кафедрі викладається 16 дисциплін, серед яких «Служба ракетно-артилерійського озброєння», «Основи застосування підрозділів артилерії», «Експлуатація ракетно-артилерійського озброєння». Викладання здійснюють 9 досвідчених викладачів. Майже всі науково-педагогічні працівники мають досвід участі у бойових діях та значний досвід роботи у галузі артилерійського озброєння.
Про свій педагогічний досвід та дисципліни, які викладає
У 2019 році я очолив кафедру ракетно-артилерійського озброєння Академії Нацгвардії. Я, особисто викладаю дисципліну «Артилерійсько-технічне забезпечення», яка має на меті надати майбутнім артилеристам знання та навички щодо експлуатації артилерійських систем, забезпечення боєприпасами, артилерійським озброєнням та іншим. Завжди звертаю увагу хлопців на основне правило, що зброя не пробачає двох речей – незнання та жартів. Саме це правило зобов’язує курсантів наполегливо та всебічно вивчати дисципліни кафедри, а також постійно дотримуватися заходів безпеки і виконання правил поводження зі зброєю та боєприпасами.
Зміни, яких зазнало артилерійське забезпечення Нацгвардії з початком повномасштабного вторгнення
Звісно, з початком повномасштабного вторгнення відбулося багато змін. По-перше, на кафедру на посади викладачів прийшли бойові офіцери, які безпосередньо брали участь у відсічі збройної агресії рф, саме у підрозділах артилерії. Особовий склад має досвід ведення бойових дій і цей досвід впроваджується не лише у процес підготовки курсантів, а й під час проведення сумісних нарад, конференцій, наукової роботи. Цей досвід добре впроваджується у діяльність Академії і військ в цілому.
Окрім того, у Національну академію та на кафедру надходять зразки артилерійського озброєння, які вивчаються під час викладання дисциплін. Серед європейських зразків на озброєнні стоять британські гаубиці М777, які стали одними з перших артилерійських системам натівського зразка, які Україна отримала після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Ці системи використовуються на всіх ділянках фронту та активно завдають ударів по ворогу як звичайними, так і далекобійними снарядами. Також проводяться заняття на гаубиці Zuzana. Курсанти займаються на даних зразках озброєння, вивчають не лише бойову роботу, але і паралельно з цим вивчають стрільбу артилерії та експлуатацію даних зразків озброєння.
Підготовка курсантів – майбутніх фахівців артилеристів та ракетників
В Академії створені всі необхідні умови для якісної підготовки курсантів. Навчальний заклад дає глибокі знання, викладачі мають потужний досвід та є професіоналами. Головне – бажання курсанта навчатися. Звісно, здобуття фаху артилериста та ракетника – справа не легка. Я вважаю, що артилеристи та ракетники відрізняються здібністю до аналітичних підрахунків. Також, враховуючи технологічність сучасної війни, вони повинні вміти миттєво прийняти рішення для нанесення максимальних втрат ворожим військам та збереження особового складу та засобів ведення війни. Для цієї справи необхідний особливий склад характеру та темпераменту. Будь-який артилерист має бути командним гравцем – слухатись командира і чітко виконувати накази, бо від роботи одного бійця може залежати успіх виконання завдання. Найціннішою рисою в артилерії є стресостійкість. Також треба бути психологічно готовим до обстрілів, не впадати в паніку від загрози та зберігати ясність мислення.
Про роль артилерії на війні
Артилерія відіграє ключову роль у знищенні та ураженні цілей противника. Протягом останніх років суттєво модернізувалися засоби розвідки та управління вогнем. Підвищилася точність, зменшився час реагування по виявленим цілях. Хоча у цій війні дрони та системи РЕБ надають важливу підтримку, артилерія має свої переваги, такі як більша вогнева міць та дальність дії, але водночас вона є більш вразливою для виявлення та протидії з боку противника. Можу з впевненістю сказати, що ракетні війська та артилерія відіграють провідну роль у нанесенні ураження окупантів.
Переозброєння на артилерійські системи зразків НАТО вже зробило українську артилерію найкращою у світі. Важливо, що ми змінили підходи до принципів та способів ведення бойових дій. Ми освоїли все новітнє зі світового досвіду та додали до нього своє, винайдене протягом попередніх восьми років бойових дій з агресором.
Плани на майбутнє
На даний час в Академії ведеться робота щодо розроблення освітніх програм для підготовки артилеристів для забезпечення кадрових потреб артилерійських підрозділів Національної гвардії України. З наступного року плануємо здійснити набір на спеціальність 255 «Озброєння та військова техніка», саме для підготовки командирів артилерійських підрозділів. Розширення цього фаху обумовлено тим, що є потреби військ саме в офіцерах-артилеристах. Дуже багато на даний час різноманітних артилерійських систем надходить на потреби Національної гвардії України, різноманітні артилерійські підрозділи поновлюють своє існування, тому є потреба навчати артилеристів.
Наостанок нашої розмови полковник Геннадій Радіонов вітає усіх колег-артилеристів, адже як ніхто інший знає, що артилерія відіграє одну з ключових позицій, досить часто, визначаючи результат бою.
«Хотілося б побажати курсантам наснаги у вивченні цієї нелегкої справи, наполегливості у підготовці. Всі гвардійці розуміють, що треба досконало вивчати артилерійські системи, адже від цього залежить перемога нашої країни».